Like us on Facebook

Tuesday, 24 March 2015

Kako da pomognete bebi da prespava noć









Ponavljajući isti, umirujući ritual pred spavanje svake noći, učite vašu bebu da zaspi u što kraćem vremenu i sa što manje pomoći sa vaše strane. Beba stiče saznanje o tome šta sledi nakon svakog koraka i to joj pomaže da se oseća sigurno i opušteno. Noćni ritual bi trebao da podrazumeva kupku, topao napitak i priču pred spavanje. Pošto je ušuškate i poljubite za laku noć, ostavite bebu u krevetiću (ili na drugo mesto gde želite da se probudi) da zaspi sama. Nismo pristalice tehinka koje bebu dovode do zakocenjenosti i ljubičaste boje lica, ali iz iskustva znamo da joj treba dati šansu da pokuša da se uspava sama. Pre nego što se slomite zbog njenog plača, pustite je da proba da se umiri bez vaše pomoći. Ovaj način podrazumeva malo plakanja, ali većina beba pregura brzo krizni momenat i nastavlja da spava pošto je spustite u krevetić. Važno je da vi u tom trenutku ili izađete iz sobe u kojoj je beba, ili da ne dajete tragove života, jer čim beba oseti vaše prisustvo tražiće da je uzmete. 

Pošto beba napuni šest meseci, ukoliko je zdrava i napreduje u rastu, nisu joj više potrebni noćni podoji, odnodsno obroci, tvrdi svetski renomirani ekspert za bebin san Andrea Grace. Ukoliko bebe razviju patern uspavljivanja kroz hranjenje, a flašica, odnosno dojka, im postanu asocijacija za uspavljivanje i u kasnijem periodu će se držati tog šablona i biće sve teže da ih odvojite od te navike.  

Spavanje u toku dana je obavezno za bebe do tri godine. Dnevni san vodi kvalitetnijem i dužem noćnom snu. Ukoliko je beba premorena, postaje razdražljiva i tada ju je mnogo teže uspavati i zadržati njen san mirnim. Dnevni san kontroliše i razinu kortizola, hormona stresa. Stoga izbegavajte da decu ostavljate budnu u toku dana, u nadi da će zaspati brže noću i spavati duže. Obično se desi suprotno na obostranu štetu. Bebe od prvog do trećeg meseca dana bi trebalo da spavaju 13 do 20 sati ukupno i danju i noću. Od tri do šest meseci, 11 do 16.5 sati i od šest meseci, pa nadalje 9 do 12 sati. 

Vaša beba u početku nema potpunu kontrolu nad telesnom temperaturom, stoga morate održavati  temperaturu u prostoriji u kojoj beba spava na opitimalnih 24°C (75°F). Najlakši način da proverite da li je bebi hladno ili pretoplo je da joj opipate vrat svojm rukom. Ukoliko se, na primer, vrat oznojio to je znak da trebate da joj skinete jedan sloj odeće. U suprotnom dodajte jedan sloj više. 

Kada su starije bebe u pitanju, trebalo bi znati da slatkiši utiču negativno na san i čine uspavljivanje težim. Kolači, keks i druge slastice, čine da telo "misli" da treba da se aktivira, a ne da uspori. Nivo šećera u krvi raste, stimulišući telo na aktivnost, a ne na odmor. 

Prema vodećoj britanskoj nutricionistkinji za bebe i decu, Annabel Karmel, postoje vrste hrane koje hemijskim procesima u mozgu doprinose umirenju i uspavljivanju. Hrana koja potiče spavanje sadrži supstancu koja se zove triptofan, koji je zaslužan za proizvodnju melatonina, hormona spavanja. Hrana koja je bogata triptofanom je: orašasti plodovi (posebno bademi), perad (najviše ćuretina), banane, mlečni proizvodi (prednjače švajcarski sirevi; ementaler), zeleno, lisnato povrće (kupus i špinat), ovas, pšenica, jaja, tofu i proizvodi od soje. 



Umirite i relaksirajte svoju bebu


Topla kupka je idealan način se opuste napeti mišići i umiri prezaposlen mali um. 


Umotavanje


Umotajte bebu kao što to čine u porodilištu. Ovo je magična tehnika i izuzetno delotvorna kod grčića. Beba se, kada je umotana, oseća sigurnije i stvarate joj osećaj mira i ponovnog osećaja da je u vašem stomaku. Umotavanje joj pomaže da prihvati novo okruženje sa što manje stresa. Postoje posebno krojeni prozvodi za umotavanje bebe, ali ukoliko su vam nedostupni, može poslužiti i obična platnena pelena. Pogledajte ovde kako. Ipak, sa umotavanjem bi trebalo prestati nakon navršenog prvog meseca, kako bi se kukući slobodno razvijali.








Utoplite i ušuškajte svoju bebu



Ćebence služi i za jedno i za drugo. Obratite pažnju da je beba pokrivena do prsa i dekicu fiksirajte uz rubove kreveta, tako da beba ne može da se pokrije sama po glavi ili da se podvuče pod nju. Pre nego što ponudite dekicu bebi, spavajte vi sa njom kako bi poprimila vaš miris. Tako će beba imati osećaj da ste sa njom celu noć.





Krevet



Neka joj bude udobno u krevetiću. Pobrinite se da posteljina bude pamučna, a veseli dezeni su još jedan bonus. 





Ikea




Umirite bebu



Zahvaljujući svom prirodnom instinktu za sisanje, beba će se lako umiriti uz pomoć dude varalice. NUK Starlight dude od mekanog lateksa su najviše slične dojci i s njima ćete najlakše pružiti bebi osećaj sigurnosti koja joj treba kada se probudi noću. Ove dude su oblog oblika i ne ostavljaju tragove na koži u toku spavanja. Osmišljene su sa akcentom na brigu o oralnom zdravlju. Nakon šestog meseca života, bebe bi trebalo da se počnu odvikavati od korištenja dude. Prema Mandy Gurney, koja je osnovala  Millpond Children's Sleep Clinic, bebina memorija se rapidno povećava u dobi od osam do devet meseci, te je mnogo lakše odviknuti bebu od dude kada je manja. 
















Razmislite o vrtuljku


Muzička vrteška čini čuda uljuljkujući bebu u san. Melodije su standardno umirujuće, a viseće igračkice će zaokupiti bebinu pažnju. Preko dana vrtuljak možete da iskoristite da zabavite vašu bebu, dok vi obavljate neizostavne poslove.






Osvetljenje



Poslednja istraživanja sugerišu da se za osvetljenje u bebinoj ili dečijoj sobi koristi prigušeno crveno ili narandžasto svetlo, zato što najmanje utiče na hormon spavanja melatonin. Pada nam napamet da je i suton iste boje, momenat kada nam priroda poručuje da je vreme za spavanje. Povrh svega, crveno-narandžasta svetlost deluje umirujuće na bebu, posebno u prvim danima, jer je to jedina boja koju je gledala u stomaku, dok nije došla na svet. 



Priča za laku noć


Čitanje bebi je jedan od najvažnijih segmenata njenog odrastanja i kvalitetno provedenog vremena s njom. Čitanje  potiče razvoj govora i stvara posebnu vezu između vas i vaše bebe. 


 Bebin dodir


Bela buka


Boraveći u stomaku beba se nije razvijala u tišini, dapače zvukovi materice su izuzetno jaki i podesaćaju na poletanje aviona, zvuk usisivača ili fena. Takvi zvukovi se grupno zovu bela buka. Dokazano ja da beba u prvom periodu svog života najlakše zaspi ukoliko je izložena takvom ili sličnom zvuku.



Umesto da istovremeno uključujute usisivač, veš mašinu i klimu, ovaj video će momentalno uspavati vašu bebu. Iz našeg iskustva ovo je trik za spavanje koji zaslužuje sve preporuke i pohvale. 




No comments:

Post a Comment