Like us on Facebook

Wednesday, 18 March 2015

Putovanje s bebom


This post is available in English here.




Ukoliko se spremate na putovanje sa malim detetom, pogotovo sami bez drugog roditelja, ovaj tekst bi mogao biti od pomoći. Naime, pored pasoša, ukoliko vi i dete nemate isto prezime, carink ima pravo da vam zatraži detetov rodni list. To je skoro uvek slučaj na graničnim prelazima između Srbije, Hrvatske i Bosne i Hercegovine. Ukoliko putujete u zemlje drugog govornog područja, taj dokument bi trebao biti preveden ne engleski jezik i overen od strane sudskog tumača. Ujedno postoji mogućnost da izvadite i internacionalni rodni list deteta.

Pored toga neophodno je da imate i pismo saglasnosti drugog roditelja, koje carinik, naročito ukoliko putujete avionom, može da vam zatraži. Neke gradske uprave/opštine već imaju gotov obrazac pisma saglasnosti koji pečatom i potpisom overava opštinski službenik. Ukoliko to nije slučaj preuzmite primer pisma saglasnosti ovde, koji popunjen, roditelj koji daje saglasnost, uz svoje prisustvo, mora overiti u opštini. Kao i u slucaju rodnog lista, ako putujete u zemlje drugog govornog područja, pismo saglasnosti mora biti prevedeno na engleski jezik i overeno od strane sudskog tumača. Prevod pisma saglasnosti na engleski jezik možete preuzeti ovde.

Imajući u vidu da su cene bolničkog lečenja i doktorskih intervnecija u inostranstvu izuzetno visoke, poželjno je da pre puta izvadite putničko osiguranje za sebe i za dete, za period vašeg boravka u inostranstvu. To možete da uradite preko bilo kojeg osiguravajućeg društva po vrlo povoljnim cenama. Ukoliko dođe do bolesti ili povrede možete odmah kontaktirati vašeg agenta osiguranja i proslediti mu svu bolničku dokumentaciju, kopiju polise osiguranja i kopiju pasoša korisnika osiguranja, te adresu i kontakt telefon zdravstvene ustanove kojoj je potrebno refundirati troškove. Druga mogućnost je da sve platite na licu mesta i troškove refundirate po povratku u vašu matičnu zemlju.

Kada ste sredili sve adminstrativno tehničke neophodnosti i proverili datum isteka pasoša, najkasnije 15 dana pre dana putovanja, ostaje da spakujete torbu za sebe i za dete.

Većina avio kompanija pored prtljaga do deset kilograma dozvoljava da prijavite kolica bez dodatne naknade i u tom sIučaju ih predajete odmah pri čekiranju sa ostalim prtljagom i preuzmete ih po sletanju Druga mogućnost je da ih poneste sa sobom u avion i na taj način imate mogućnost lakšeg kretanja po aerodromu sa bebom. U slučaju da kolica predajete zajedno sa prtljagom poželjno je da ih radi zaštite od oštećenja upakujete kod kuće ili možete da iskoristite aerodromsku uslugu umotavanja prtljaga. Ta usluga košta u proseku 8 eura i toplo je preporučujemo. U koliko vaša kolica imaju točkove na naduvavanje, obavezno ih izduvajte pre nego što ih unesete u avion. Pored ručnog prtljaga imate pravo da u avion ponesete i torbu za bebu.

Najpraktičniji način kretanja sa bebom po areodromu je nosiljka. Beba je na najsigurnijem mogućem mestu, vašim prsima, a vi imate slobodne ruke. Za manevrisanje i trčanje po areodromu ovo je najlakša opcija. Iz našeg iskustva BabyBjorn nosiljka spašava život u ovim situacijama, a ima i izuzetno lak način stavljanja i skidanja tokom sigurnosnih kontrola. 

Sadržaj torbe za bebu su pelene, voda (vodu običnu, kao i prokuhanu možete tražiti i u avionu), rezervna garderoba, hrana, ćebence, omiljena igračka, dezinfikator za ruke… Pri pakovanju vodite računa da tekućinu stavite tako da vam bude pri ruci, naročito tokom sigurnosnih kontrola. Detaljnu listu, u verziji za štampanje, sa našim predlozima šta spakovati za bebinu ručnu prtljagu možete naći ovde. Da bi se dete zabavilo tokom leta, većina avio kompanija poklanja igračke tokom leta, knjižice od tekstila, puzle, gumene igračkice i dr. Mi predlažemo da zabavite dete lepljenjem stikera/nalepnica na komad papira ili u blokčić tokom leta. Može i drugde, u svakom slučaju lako se skidaju. Obratite pažnju da igračke koje nosite ne budu previše bučne, kao i one sa melodijama koje se ponavljaju u nedogled zarad mira drugih putnika. Ako beba koristi dudu, ponesite bar jednu rezervnu. Za sebe spakujte rezervnu garderobu, kao i dosta vode ukoliko ste dojilja.

Za vreme kraćih letova beba do 2 godine sedi na vašem krilu i plaća deset odsto od cene karte. Za duže letove možete kontaktirati vašu kompaniju pred putovanje i zamoliti da vam obezbede krevetić za bebu.

Najvažnije je da se ne nervirate zbog mišljenja i dobornamernih i onih manje dobronamernih saveta drugih putnika ukoliko beba plače ili je nemirna tokom leta. Pobrinite se jedino da joj tokom poletanja i sletanja ponudite dojku, dudu ili flašicu zbog promene pritiska koji može da izazove bol u uhu.

Srećan put i uživajte u putovanju sa vašom bebom!


No comments:

Post a Comment